Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Newsletter PTRO - Maj 2023

‹ wróć

1. Doniesienia Naukowe

W randomizowanym badaniu klinicznym trzeciej fazy porównano wyniki leczenia przeciwbólowego w 2 grupach: konwencjonalnej radioterapii i radioterapii stereotaktycznej. Na podstawie obserwacji 339 chorych, nie udowodniono przewagi leczenia stereotaktycznego w odniesieniu do zmniejszenia dolegliwości bólowych -  3 miesiące po napromienianiu. W obu ramionach zaobserwowano zbliżoną toksyczność leczenia.

 

Więcej


 

Ukazały się wyniki wieloośrodkowego badania trzeciej fazy OPERA - porównujące wyniki neoadjuwantowej radiochemioterapii u chorych na raka odbytnicy (T2-3N0-1), u których w ramach eskalacji dawki zastosowano teleradioterapię vs kontaktową brachyterapię rentgenowską. Lepsze wyniki, w kontekście zachowania narządu po 3 latach, wykazano w grupie z kontaktową brachyterapią.

 

Więcej


 

W jednoramiennym, jednoośrodkowym badaniu oceniono wyniki leczenia chorych z miejscowo zaawansowanym (obecna cecha T4 lub N3) rakiem prącia. Zastosowanie radiochemioterapii w połączeniu z mitomycyną C i kapecytabiną pozwala na osiągnięcie 2- letnich PFS 31% przy 2-letnich OS 46%. 

 

Więcej


 

Porównanie toksyczności dwóch schematów ratunkowej radioterapii po radykalnej prostatektomii: 52.5Gy w 20 frakcjach w ciągu 4 tygodni oraz 66 Gy w 33 frakcjach w ciągu 6 i pół tygodnia. Oba schematy cechowała podobna niska toksyczność.

 

Więcej


 

2. Zalecenia i rekomendacje

Artykuł prezentuje aktualne zalecenia ASTRO/ESTRO dedykowane dla chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca w chorobie oligometastatycznej. 

 

Więcej


 

Aktualne międzynarodowe wytyczne dotyczące leczenia chorych na raka szyjki macicy - aktualizacja na rok 2023.

 

Więcej


 

Zalecenia dotyczące konturowania loży pooperacyjnej u chorych poddawanych radioterapii po prostatektomii - aktualne zalecenia ekspertów. 

 

Więcej


 

Aktualne zalecenia Amerykańskiego Towarzystwa Onkologii Klinicznej (ASCO) podsumowane przez ASTRO dotyczące leczenia chorych na niedrobnokomórkowego raka płuc w III stopniu zaawansowania. 

 

Więcej


 

3. Artykuły

Pojawiło się kolejne wydanie specjalne czasopisma International Journal of Radiology, Biology, Physics, które w całości dotyczy nierówności społecznych, rasowych i płci w radioterapii onkologicznej.

 

Więcej


 

W tym miesiącu w czasopiśmie Radiotherapy and Oncology został wyszczególniony temat dotyczący dozymetrii na wielu poziomach celem poprawy precyzji, rozwoju i zrozumienia procesu leczenia.

 

Więcej


 

W czasopiśmie Radiotherapy and Oncology opublikowano doniesienie obejmujące analizę drugorzędową badania SABR-5 podnoszącą temat czy narządy krytyczne powinny być traktowane priorytetowo w stosunku do odpowiedniego pokrycia obszaru tarczowego. Wyniki badania sugerują, że niedodawkowanie PTV przedstawiane jako CCI (coverage compromise index) nie przyczyniało się do pogorszenia LR i PFS. Badanie podkreśla istotność priorytetyzacji OAR celem zachowania niskiego ryzyka wystąpienia poważnych powikłań po leczeniu.

 

Więcej


 

Autorzy badania podkreślają na podstawie analizy przeprowadzonej na 1298 chorych leczonych w 9 ośrodkach akademickich, że przeprowadzanie radioterapii sterotaktycznej jest bardzo niejednolite. Różnice dotyczyły objętości PTV guzów płuca na jakie przepisywano dawkę. Zakres dawek 120-150% był odnotowywany u ponad połowy pacjentów poddanych analizie, podobnie było w przypadku wartości  D50>110%. Autorzy podkreślają konieczność ujednolicenia przepisywania dawki  w radioterapii stereotaktycznej.

 

Więcej


 

W artykule przedstawiono wyniki badania dotyczącego chorych poddawanych paliatywnej radioterapii z powodu bolesnych przerzutów do kości, u których planowane leczenia odbywało się na podstawie diagnostycznego TK chorego, a kwalifikacja do leczenia była w trybie teleporady. U chorych wykonywane były plany adaptacyjne na podstawie obrazów z CBCT. Dzięki temu udało się uzyskać średni czas pobytu chorego w ośrodku leczącym do 2 godzin. Sama adaptacja planu trwała ok. 30 minut.

 

Więcej


 

W czasopiśmie the Lancet Oncology opublikowano wyniki badania retrospektywnego przeprowadzonego na grupie 722 chorych na raka pęcherza moczowego T2-4N0M0, poddanych albo radykalnej cystektomii albo Trimodality Therapy. Pierwszorzędowym punktem końcowym był czas przeżycia do przerzutów odległych, drugorzędowe punkty to OS, CSS oraz DF. W grupie badanej było 441 chorych poddanych radykalnej cystektomii. Analizę przeprowadzono przy pomocy propensity score matching. Mediana czasu obserwacji wynosiła 4,38 lat. W poszczególnych punktach końcowych nie odnotowano różnic poza OS na korzyść Trimodality therapy.

 

Więcej


 

4. Artykuły

W dniach 16-17 czerwca odbędzie się w Łodzi konferencja „Łódzkie Dni Onkologiczne”.

 

Więcej


 

Zadaj pytanie ekspertowi