Newsletter PTRO - Styczeń 2023
1. Wydarzenia i narzędzia

W II kwartale roku planowany jest konkurs Agencji Badań Medycznych na realizację eksperymentów badawczych dotyczących wyrobów medycznych i/lub procedur medycznych w szczególności diagnostycznych i terapeutycznych, do których zaliczają się między innymi badania związane z radioterapią.



2. Doniesienia naukowe

W IJROBP ukazał się artykuł dotyczący napromieniania chorych bezdomnych jako specyficznej i niedoreprezentowanej grupy chorych.


W IJROBP ukazało się podsumowanie dotyczące napromieniania stereotaktycznego vs standardowego frakcjonowania u chorych na nowotwory narządu rodnego ogółem, z przerzutami do węzłów chłonnych.
3. Zalecenia i rekomendacje




Ukazały się najnowsze zalecenia ESTRO-ACROP odnośnie sposobów kalibracji źródeł HDR-PDR brachyterapii w warunkach szpitalnych.

W Journal of Clinical Oncology ukazały się zalecenia ukazujące rolę integracji w leczeniu przeciwbólowym u chorych na nowotwory złośliwe.

4. Artykuły

Analiza efektywności kosztowej radioterapii konsolidacyjnej w chorobie oligometastatycznej na podstawie analiz 3 artykułów pokazuje, że SBRT przed leczeniem systemowym jest efektywne kosztowo. Przy małej objętości zmian nowotworowych SBRT może opóźnić, a nawet zastąpić droższe leczenie systemowe. Analizy, na podstawie których dokonano obliczeń efektywności kosztowej, nie uwzględniają nowych metod leczenia systemowego i immunoterapii.

W badaniu wieloośrodkowym II fazy u chorych z maksymalnie 5 przerzutami, z przewidywanym czasem przeżycia >6 miesięcy zastosowano SABR na wszystkie zmiany przerzutowe i oceniano czynniki wpływające na czas do pojawienia się wczesnego rozsiewu z wieloma przerzutami (PMS) Gorszy stan ogólny - WHO 1-2 vs 0; (HR = 2.01, P = 0.018), przerzuty z innego miejsca pierwotnego niż pierś i prostata (HR = 3.64, P <.001) oraz oligoprogresja (HR = 3.84, P <0.001) były niezależnymi czynnikami wpływającymi na PMS. Współwystępowaniu wszystkich tych czynników towarzyszyło pięciomiesięczne średnie przeżycie bez wczesnej wieloogniskowej wznowy oraz brak korzyści z samodzielnego leczenia ablacyjnego.

W badaniu jednoośrodkowym wielokohortowym II fazy porównywano 3 grupy chorych na raka stercza , A-napromienianych do dawki 74 Gy w 37 fx-stercz i pęcherzyki nasienne: B jak grupa A, ale dodatkowo 60 Gy w 37fx na obszar węzłów chłonnych i C 60 Gy w 20fx u chorych z grupy wysokiego i bardzo wysokiego ryzyka wg NCCN. Grupa A i C otrzymała boost do dawki 82 Gy na obszar zmian nowotworowych prostaty widocznych w MRI, a grupa B otrzymała boost do dawki 67 Gy. I rzędowym punktem końcowym była toksyczność ze strony przewodu pokarmowego mierzona wg skali RTOG oceniana po 1 roku od zakończenia leczenia. Drugorzędowymi punktami końcowymi była toksyczność wczesna i późna i FFBS po 5 latach. Toksyczność oceniania rok po leczeniu o nasileniu od stopnia 2+ wynosiła 3,6% w grupie A; 7,2% w grupie B , 8,4% i w grupie C. Skumulowana toksyczność stopnia 2+ wynosiła 12,9% -grupie A; 18,2% w grupie B oraz w grupie C. 5-letnie FFBS wynosiło 98,2% -grupa A; 96,7%grupa B; 95,1% grupa C.

Badanie przedstawia wyniki 5-letnich obserwacji chorych poddanych APBI w ramach IRMA TRIAL. Jest to badanie wieloośrodkowe III fazy w grupie chorych na raka piersi. O zaawansowaniu I-IIA po leczeniu oszczędzającym, w wieku, ≥ 49 lat, randomizowanych do grupy otrzymującej WBI vs APBI (38.5 Gy/10 fx 2xdziennie). I-rzędowym punktem końcowym był nawrót choroby po 5 latach leczenia a II-rzędowe punkty końcowe stanowiły” efekt kosmetyczny oraz toksyczność leczenia. Do badania włączono 3225 chorych (1623 WBI i 1,602 APBI). Mediana czasu obserwacji wynosiła f 5.6 lat. Niepożądane efekty kosmetyczne w grupie APBI były większe niż w grupie the WBI po 3 latach obserwacji (12.7% v 9.2%; P = .009) i po 5 latach obserwacji (14% v 9.8%; P = .012). Toksyczność późna ze strony tkanek miękkich (ST ≥ 3: 2.8% APBI v 1% WBI, P < .0001)oraz ze strony kości (ST ≥ 3: 1.1% APBI v 0% WBI, P < .0001) były istotnie większe w grupie APBI. Nie było różnic w późnych niepożądanych efektach kosmetycznych oraz skórnych i płucnych.