Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Atlasy konturowania i wytyczne

www.thegreenjournal.com

Atlas konturowania GTV i CTV guza pierwotnego u chorych na raka krtani, gardła środkowego, gardła dolnego i jamy ustnej.

Międzynarodowy konsensus towarzystw naukowych (AIRO, CACA, DAHANCA, EORTC, GEORCC, GORTEC, HKNPCSG, HNCIG, IAG-KHT, LPRHHT, NCIC CTG, NCRI, NRG Oncology, PHNS, SBRT, SOMERA, SRO, SSHNO, TROG) dotyczący wyznaczania objętości GTV i CTV guza pierwotnego u chorych na raka płaskonabłonkowego krtani, gardła środkowego, gardła dolnego i jamy ustnej. Wytyczne bazują na protokołach Duńskiej Grupy Nowotworów Głowy i Szyi DAHANCA, opierających się na jednakowych geometrycznych marginesach dodawanych do GTV celem utworzenia CTV, z korektą na naturalne bariery dla szerzenia się mikronacieków, takie jak kości czy przestrzenie powietrzne. Koncepcja wyznaczania CTV w oparciu o uwarunkowania anatomiczne w poszczególnych lokalizacjach w regionie głowy i szyi została znacznie ograniczona.

 


 

 

www.thegreenjournal.com

Atlas konturowania GTV i CTV guza pierwotnego u chorych na raka gardła górnego.

Międzynarodowy konsensus ekspertów dotyczący wyznaczania objętości GTV i CTV guza pierwotnego u chorych na raka gardła górnego. Zaleca wyznaczanie CTV głównie w oparciu o złożone relacje anatomiczne nosogardła i okolicznych tkanek miękkich, dostępne dane na temat kierunków rozprzestrzeniania się mikronacieków raka gardła górnego oraz uwarunkowania biologiczne i histopatologiczne.

 


 

 

www.thegreenjournal.com

Atlas konturowania stacji węzłowych głowy i szyi.

Międzynarodowy konsensus towarzystw naukowych (DAHANCA, EORTC, HKNPCSG, NCIC CTG, NCRI, RTOG, TROG) dotyczący zasad konturowania stacji węzłowych głowy i szyi. Zasady konturowania zaproponowane po raz pierwszy w 2003r. (Radiother Oncol. 2003;69:227-36) – u chorych z cechą N0 oraz w 2006r. (Radiother Oncol. 2006;79:15-20) – u chorych z cechą N+ i w radioterapii pooperacyjnej, zostały obecnie doprecyzowane oraz poszerzone o nieuwzględnione wcześniej stacje węzłowe.

 


 

www.thegreenjournal.com

Konsensus ekspertów dotyczący zakresu napromieniania stacji węzłowych u chorych na nowotwory regionu głowy i szyi, w zależności od lokalizacji anatomicznej ogniska pierwotnego i stopnia zaawansowania węzłowego (zarówno u chorych z cechą N0, jak i N1-3 – według aktualnej, ósmej edycji klasyfikacji UICC/AJCC TNM). Zasady wyznaczania CTV węzłowego zaproponowane po raz pierwszy w 2000r. (Radiother Oncol. 2000;56:135–50) zostały obecnie zaktualizowane w oparciu o nowsze dane, pochodzące z badań wykorzystujących współczesne metody diagnostyczne i techniki radioterapii. Konsensus poszerzono o zalecenia dla lokalizacji ogniska pierwotnego w zatokach przynosowych i jamie nosa oraz dla nieznanego ogniska pierwotnego, a także przedstawiono szczegółowo zasady napromieniania ipsilateralnego w poszczególnych lokalizacjach.

 


 

www.redjournal.org

Międzynarodowy konsensus ekspertów dotyczący zasad powtórnego napromieniania z intencją radykalną u chorych ze wznową raka gardła górnego. Zawiera omówienie ogólnych zasad postępowania w przypadku nawrotu oraz szczegółowe wytyczne odnośnie planowania i realizacji powtórnej radioterapii u tych chorych: konturowania, zalecanych dawek terapeutycznych i dawek tolerancji dla narządów krytycznych oraz kryteriów oceny planów leczenia.

 


 

www.redjournal.org

W artykule omówiono patogenezę naciekania okołonerwowego (PNI) oraz rolę radioterapii u chorych na nowotwory regionu głowy i szyi z PNI. Przedstawiono propozycję konturowania objętości tarczowych w sześciu najbardziej typowych lokalizacjach anatomicznych: rak ślinianki podżuchwowej, ślinianki przyusznej, podniebienia twardego, skóry twarzy, gardła górnego i jamy ustnej, wraz z zasadami wyboru dawki terapeutycznej i potencjalną toksycznością radioterapii dla narządów krytycznych. Omówiono również rolę leczenia systemowego u tych chorych.

 


 

 

www.redjournal.org

Międzynarodowy konsensus ekspertów dotyczący pooperacyjnej radioterapii u chorych na raka płaskonabłonkowego skóry w regionie głowy i szyi. Uwzględnia zasady konturowania objętości tarczowych, dawki tolerancji dla narządów krytycznych oraz zasady planowania i specyfikacji dawki. Omówiono szczegółowo przykładowe sytuacje kliniczne oraz sytuacje szczególne, takie jak naciekanie okołonerwowe.

 


 

www.clinicaloncologyonline.net

Atlas konturowania CTV w przypadku naciekania okołonerwowego (PNI) w nowotworach ślinianek.
Artykuł przedstawia schemat unerwienia dużych gruczołów ślinowych i propozycję konturowania przebiegu odpowiednich nerwów na skanach tomografii komputerowej.

 


 

www.thegreenjournal.com

Atlas konturowania nerwu trójdzielnego i jego gałęzi u chorych na nowotwory głowy i szyi.
Artykuł przedstawia zasady konturowania nerwu trójdzielnego i jego gałęzi w definitywnej i pooperacyjnej radioterapii chorych na nowotwory głowy i szyi, w zależności od rozległości naciekania okołonerwowego (naciekanie mikro- i makroskopowe).

 


 

Zadaj pytanie ekspertowi