Artykuły naukowe
Narracyjny przegląd piśmiennictwa dotyczący zasad radioterapii, ze szczególnym uwzględnieniem objętości napromienianych, u chorych na wczesnego (cT1-2NO) raka płaskonabłonkowego brzegu odbytu, nienaciekającego kanału odbytu. Postuluje ograniczenie elektywnego CTV u tych chorych w zakresie węzłów chłonnych biodrowych zewnętrznych, węzłów chłonnych miednicy powyżej dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych oraz - u chorych z guzem pierwotnym wielkości <1 cm - również węzłów chłonnych pachwinowych.
Retrospektywna analiza lokalizacji węzłów chłonnych z patologicznym wychwytem [18F]-FDG w badaniu PET-CT u 190 chorych na raka kanału i brzegu odbytu, sugerująca ograniczenie elektywnego CTV w zakresie dołów kulszowo odbytniczych, górnej granicy CTV u chorych z cechą N0 (proponowana na poziomie dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych) i częściowo węzłów chłonnych biodrowych zewnętrznych.
Retrospektywna analiza lokalizacji nawrotów węzłowych u 170 chorych na raka kanału i brzegu odbytu. Sugeruje konieczność obejmowania w elektywnym CTV węzłów chłonnych biodrowych wspólnych i częściowo okołoaortalnych u chorych z więcej niż 3 zajętymi stacjami węzłowymi, zajęciem węzłów chłonnych biodrowych zewnętrznych lub z guzem pierwotnym cT4. Jednocześnie wskazuje że nawroty w węzłach chłonnych biodrowych wspólnych i okołoaortalnych są potencjalnie możliwe do wyleczenia.
Retrospektywna analiza lokalizacji węzłów chłonnych z patologicznym wychwytem [18F]-FDG w badaniu PET-CT u 37 chorych na raka kanału i brzegu odbytu, w stosunku do granic CTV zalecanych w dostępnych atlasach konturowania i opracowana na jej podstawie modyfikacja zasad wyznaczania elektywnego CTV w zakresie węzłów chłonnych pachwinowych.
Retrospektywna analiza 385 kolejnych chorych na raka kanału i brzegu odbytu z pięciu brytyjskich ośrodków, poddanych radioterapii techniką IMRT z wykorzystaniem metody symultanicznego boostu, skojarzonej jednoczasowo z chemioterapią, w latach 2013-2017. Lokalizacja nawrotów sugeruje że można obniżyć górną granicę CTV do poziomu 2 cm powyżej dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych lub 1,5 cm powyżej najwyżej położonego GTV, a doły kulszowo-odbytnicze nie muszą być obejmowane w całości, o ile nie są zajęte przez naciek nowotworowy.
Analiza podskórnego odbytowo-pachwinowego spływu chłonnego (ano-inguinal lymphatic drainage, AILD) z okolicy kanału i brzegu odbytu, z propozycją konturowania, oraz porównaniem incydentalnej dawki w tym obszarze uzyskiwanej w technice 3D vs IMRT.
W artykule przybliżono anatomię podskórnego odbytowo-pachwinowego spływu chłonnego (ano-inguinal lymphatic drainage, AILD) z okolicy kanału i brzegu odbytu, który nie jest uwzględniany w elektywnym CTV w opublikowanych atlasach konturowania, oraz przeprowadzono analizę rozkładu dawki w tym obszarze w technice IMRT.
Badanie retrospektywne toksyczności i wyników radykalnej radiochemioterapii chorych na raka kanału odbytu z zajęciem węzłów chłonnych okołoaortalnych. Odsetek trzyletnich przeżyć całkowitych wyniósł 67%, odsetek trzyletnich przeżyć wolnych od choroby 42%. Toksyczność leczenia była akceptowalna.
Retrospektywna analiza lokalizacji nawrotów węzłowych u chorych na raka kanału i brzegu odbytu, napromienianych z objęciem węzłów chłonnych miednicy do poziomu L5/S1 (27 chorych) w porównaniu do chorych z objętością napromienianą ograniczoną do poziomu dolnej granicy stawów krzyżowo-biodrowych (24 chorych). U chorych bez zajęcia węzłów chłonnych pachwinowych porównano ryzyko nawrotu w przypadku zastosowania bądź nie elektywnej radioterapii tych węzłów. Wyniki sugerują możliwość ograniczenia objętości napromienianych do poziomu dolnej granicy stawów krzyżowo-biodrowych u chorych z cechą N0. Węzły chłonne pachwinowe powinny być napromieniane elektywnie u wszystkich chorych.
Artykuł przeglądowy przedstawiający analizę uwarunkowań anatomicznych, kierunków rozprzestrzeniania się i lokalizacji nawrotów choroby, a także dostępnych opcji terapeutycznych u chorych na raka kanału i brzegu odbytu. Zawiera szczegółową analizę technik radioterapii, dawki i sposobu frakcjonowania, dawek tolerancji dla narządów krytycznych i zalecanych objętości tarczowych.