Atlas konturowania i wytyczne

Atlas i wytyczne grupy NOAC (Nordic Anal Cancer Group), 2023r.
Konsensus ekspertów dotyczący zasad wyznaczania elektywnego CTV u chorych na raka kanału odbytu w zależności od lokalizacji guza (brzeg odbytu / kanał odbytu / rozległość naciekania odbytnicy). U chorych z wczesnym rakiem kanału i brzegu odbytu zaproponowano konturowanie mniejszego CTV niż jest to sugerowane w opublikowanych wcześniej atlasach konturowania (p. niżej) - nieobejmowanie węzłów chłonnych biodrowych zewnętrznych, górna granica CTV na poziomie dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych, nieobejmowanie dołów kulszowo-odbytniczych w całości o ile naciek nie wychodzi poza dźwigacz i zwieracz odbytu. Proponowanych jest sześć różnych poziomów na których powinna znajdować się górna granica CTV w zależności od zaawansowania guza pierwotnego i lokalizacji zajętych węzłów chłonnych. Dla wyższych stopni zaawansowania zasady wyznaczania elektywnego CTV zbliżone są do tych proponowanych we wcześniejszych atlasach konturowania.

Atlas i wytyczne ECOG-ACRIN dla wczesnego raka kanału i brzegu odbytu (2022r.)
Atlas zaproponowany przez ECOG-ACRIN. Przedstawia zasady konturowania GTV, CTV i PTV u chorych na wczesnego (cT1-2N0) raka kanału i brzegu odbytu, łącznie z praktycznymi wskazówkami dotyczącymi pozycjonowania chorego, ochrony genitaliów, zastosowania bolusa, a także sugerowane dawki tolerancji narządów krytycznych. Wskazania w nim zawarte nie przewidują ograniczenia elektywnego CTV węzłowego w związku z wczesnym zaawansowaniem - górna granica CTV sugerowana jest na poziomie rozdwojenia tętnic biodrowych wspólnych, co odpowiada orientacyjnie poziomowi L5/S1. Atlas nie zaleca obejmowania dołów kulszowo-odbytniczych w całości o ile naciek nie wychodzi >5 mm poza dźwigacz i zwieracz odbytu.

CTV - węzły chłonne pachwinowe, Mayo Clinic (2020r)
W artykule przeanalizowano lokalizację przerzutowo zmienionych węzłów chłonnych pachwinowych w stosunku do granic CTV zalecanych w dostępnych atlasach konturowania i na tej podstawie zaproponowano modyfikację zasad wyznaczania elektywnego CTV w zakresie węzłów chłonnych pachwinowych.

Atlas i protokół badania DECREASE (NCT04166318), 2017r.
Zasady konturowania GTV, CTV i PTV, opracowane na potrzeby prowadzonego przez ECOG-ACRIN badania randomizowanego DECREASE nad deeskalacją dawki radio- i chemioterapii u chorych na wczesnego raka kanału i brzegu odbytu (cT1-2N0). W ramieniu z deeskalacją dawki przewiduje również ograniczenie elektywnego CTV węzłowego - górna granica CTV na poziomie dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych. W obydwu ramionach doły kulszowo-odbytnicze nie są obejmowane w całości o ile naciek nie wychodzi >5 mm poza dźwigacz i zwieracz odbytu.

www.clinicaloncologyonline.net
Wytyczne brytyjskie (UK NCRI), 2014r.
Zasady konturowania GTV, CTV i PTV, opracowane przez Anorectal Subgroup of the UK National Cancer Research Institute (NCRI) do stosowania z zastosowaniem techniki IMRT. Miały na celu ujednolicenie zasad konturowania w ośrodkach brytyjskich, również pod kątem planowanych badań klinicznych ACT3/4.

Atlas AGITG (Australasian Gastrointestinal Trials Group), 2012r
Zasady konturowania GTV, CTV i PTV oraz narządów krytycznych u chorych na raka kanału i brzegu odbytu. U wybranych chorych z wczesnym rakiem (cT1N0), szczególnie ze współistniejącymi obciążeniami, atlas przewiduje ograniczenie elektywnego CTV poprzez nieobejmowanie węzłów chłonnych pachwinowych i węzłów chłonnych miednicy powyżej dolnego brzegu stawów krzyżowo-biodrowych. U wszystkich pozostałych chorych konturowane są węzły chłonne mezorektum, przedkrzyżowe, zasłonowe, biodrowe wewnętrzne i zewnętrzne, pachwinowe oraz doły kulszowo-odbytnicze w całości. Górna granica CTV proponowana jest na poziomie rozdwojenia tętnic biodrowych wspólnych, co odpowiada orientacyjnie poziomowi L5/S1.

Atlas RTOG (2009r.)
Atlas zaproponowany przez RTOG, przedstawia zasady konturowania CTV u chorych na raka odbytnicy i kanału odbytu. U chorych na raka kanału odbytu zaleca włączanie do CTV węzłów chłonnych mezorektum, przedkrzyżowych, zasłonowych, biodrowych wewnętrznych i zewnętrznych oraz pachwinowych. Górna granica CTV sugerowana jest na poziomie rozdwojenia tętnic biodrowych wspólnych, co odpowiada orientacyjnie poziomowi L5/S1. Doły kulszowo-odbytnicze nie są obejmowane o ile nie są radiologicznie zajęte - wówczas atlas zaleca dodanie 1-2 cm do GTV w ich obrębie.

Artykuł zestawia i porównuje atlasy RTOG, AGITG, ECOG-ACRIN i UK NCRI (p. wyżej), omawiając i ilustrując najważniejsze różnice wynikające z ich zaleceń.