Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Artykuły naukowe

www.redjournal.org

Analiza lokalizacji nawrotów miejscowych u chorych na raka odbytnicy, która wykazała że górna granica CTV powinna znajdować się na poziomie pomiędzy S2 a S3, ponieważ powyżej tego poziomu nawroty miejscowe zdarzają się bardzo rzadko.


 

 

www.redjournal.org

Analiza lokalizacji nawrotów miejscowych u chorych na raka odbytnicy, która wykazała że można obniżyć górną granicę CTV, ponieważ u żadnego chorego nie doszło do nawrotu powyżej S2. U chorych z guzem zlokalizowanym > 5cm od brzegu odbytu dolna granica CTV może znajdować się powyżej kompleksu zwieraczy, ponieważ poniżej tego poziomu nawroty miejscowe zdarzają się bardzo rzadko.


 

 

www.jamanetwork.com


Analiza lokalizacji nawrotów węzłowych wykazała, że węzły chłonne zasłonowe nie są miejscem niepowodzenia. Nie jest zatem zasadne rutynowe włączanie ich do CTV.


 

 

www.redjournal.org

Analiza lokalizacji nawrotów miejscowych i węzłowych u chorych na raka odbytnicy w stopniu zaawansowania T4b wykazała że węzły chłonne biodrowe zewnętrzne nie są miejscem niepowodzenia. Nie jest zatem zasadne włączanie ich do CTV, również u chorych z naciekaniem narządów miednicy.


 

 

www.ro-journal.biomedcentral.com

Retrospektywna analiza wyników leczenia 220 chorych na miejscowo zaawansowanego raka odbytnicy wykazała, że wyłączenie dołów kulszowo-odbytniczych z objętości napromienianej pozwala na zmniejszenie ryzyka upośledzonego gojenia się rany krocza po amputacji odbytnicy sposobem brzuszno-krzyżowym i nie zwiększa ryzyka nawrotu w tej okolicy.


 

Zadaj pytanie ekspertowi