Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Atlasy konturowania i wytyczne

www.thegreenjournal.com

Atlas ESTRO-ACROP dla drobnokomórkowego raka płuca.

Atlas przedstawia zasady wyznaczania objętości tarczowych w radykalnej radioterapii chorych na drobnokomórkowego raka płuca w stopniach zaawansowania I-III oraz konsolidującej radioterapii w IV stopniu zaawansowania. Uwzględnia radioterapię pooperacyjną oraz radioterapię stereotaktyczną w obwodowych guzach w I stopniu zaawansowania.


 

www.thegreenjournal.com

Atlas ESTRO-ACROP dla niedrobnokomórkowego raka płuca.
Atlas przedstawia zasady wyznaczania objętości tarczowych w definitywnej i adjuwantowej radioterapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca.


 

www.thegreenjournal.com

Zalecenia EORTC dotyczące planowania i realizacji radioterapii u chorych na raka płuca - zarówno drobno- jak i niedrobnokomórkowego. Uwzględnia zasady konturowania objętości tarczowych, dawki tolerancji dla narządów krytycznych oraz zasady planowania i specyfikacji dawki.


 

link.springer.com

Zalecenia EANM/SNMMI/ESTRO dotyczące wykorzystania badania PET-CT do planowania radioterapii u chorych na raka płuca - zarówno drobno- jak i niedrobnokomórkowego.


 

www.thegreenjournal.com

Konsensus IAEA dotyczący wykorzystania badania PET-CT do wyznaczania objętości tarczowych w radykalnej radioterapii chorych na niedrobnokomórkowego raka płuca. Wprowadza koncepcję "respiration-expanded GTV (reGTV)", czyli GTV z uwzględnieniem ruchomości guza - wyznaczanego w przypadku wykorzystania do planowania radioterapii "standardowego" badania PET-CT 3D na swobodnym oddechu.


 

www.redjournal.org

Atlas konturowania węzłów chłonnych śródpiersia Uniwersytetu Michigan
Pierwsza propozycja wyznaczania na skanach tomografii komputerowej granic stacji węzłowych śródpiersia, według klasyfikacji Mountain-Dressler z 1997r - obowiązującej jako klasyfikacja TNM do 2009r.


 

www.jto.org

Definicje stacji węzłowych śródpiersia według klasyfikacji IASLC z 2009r (TNM ed. 7).
Siódma klasyfikacja TNM wprowadziła zmiany w granicach stacji węzłowych, które dotyczyły przede wszystkim stacji 1 i2, 4R i 4L, oraz węzłów chłonnych wnęk. Atlas IASLC przedstawia nowe granice stacji węzłowych.


 

www.practicalradonc.org

Atlas konturowania węzłów chłonnych śródpiersia według klasyfikacji IASLC z 2009r (TNM ed. 7).
Atlas zawiera szczegółowe zasady konturowania poszczególnych stacji węzłowych śródpiersia zgodnie z definicjami siódmej edycji klasyfikacji TNM.


 

academic.oup.com

Atlas zaproponowany przez Japońskie Towarzystwo Radioterapii Onkologicznej. Granice stacji węzłowych proponowane w tym atlasie są dosłownymi interpretacjami definicji siódmej edycji klasyfikacji TNM, różnią się od atlasu Lyncha i wsp. (powyżej) głównie w zakresie stacji 5, 10 i 7/8. Ścisłe stosowanie się do tych definicji może prowadzić do napromieniania zbyt dużych objętości w zakresie stacji 5 i 10, natomiast w zakresie stacji 7 wyłączenie z objętości napromienianej obszaru położonego między przełykiem a trzonami kręgów jest w pełni uzasadnione.


 

www.redjournal.org

Artykuł zawiera propozycję konturowania nadobojczykowych węzłów chłonnych w radioterapii chorych na raka płuca. Objętość ta odpowiada stacjom węzłowym 1R i 1L w obowiązującej nadal siódmej edycji klasyfikacji TNM.


 

pubs.rsna.org

Dedykowany radiodiagnostom atlas stacji węzłowych śródpiersia, stworzony w oparciu o siódmą edycję klasyfikacji TNM. Zawiera interpretację niejednoznacznych definicji tej klasyfikacji i zwraca uwagę na kliniczne znaczenie różnych interpretacji granic stacji węzłowych.


 

Zadaj pytanie ekspertowi