Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Newsletter PTRO - Maj 2024

‹ wróć

1. WYDARZENIA I NARZĘDZIA

Zachęcamy do wzięcia udziału w anonimowej ankiecie „Attractiveness and constraints in Radiation Oncology”.

Wyniki ankiety pomogą w określeniu potrzeb przyszłych adeptów radioterapii, szczególnie w przypadku wątpliwości związanych z wyborem tej specjalizacji - Państwa zaangażowanie jest bardzo ważne

 

Więcej

 


 

Do końca maja 2024 roku można wysyłać abstrakty na największe wydarzenie w polskiej onkologii. Kongres odbędzie się w dniach 17-19 października 2024 roku w Warszawie.

 

Więcej

 


 

W dniach 23-25 sierpnia 2024 roku w Malezji odbędzie się kongres ESTRO Meets Asia, gdzie europejscy radioonkolodzy, fizycy medyczni i elektroradiolodzy będą mieli okazję wymienić swoje doświadczenia z Koleżankami i Kolegami z krajów Azji.

 

Więcej

 


 

2. DONIESIENIA NAUKOWE

Rozszerzona pleurektomia i dekortykacja u chorych na resekcyjnego międzybłoniaka opłucne wiąże się z gorszym przeżyciem w czasie 2 lat i poważniejszymi zdarzeniami niepożądanymi w porównaniu z samą chemioterapią.

 

Więcej

 


 

Badanie kliniczne porównujące Radioterapię na Obszar całego Układu chłonnego miednicy z podwyższeniem dawki na przerzutowe Węzły chłonne [ENRT] Z radioterapia stereotaktyczna wyłącznie na przerzutowe węzły chłonne [MDT]  Po 3 latach ENRT zapewnia lepsze przeżycie wolne od nawrotu biochemicznego i przeżycie wolne od nawrotów regionalnych w porównaniu z MDT. Oczekiwane są wyniki dla czasu przeżycia wolnego od przerzutów odległych. 

 

Więcej

 


 

Badanie oceniało bezpieczeństwo i skuteczność stereotaktycznej radioterapii (SILVR) w redukcji objętości płuc u pacjentów z ciężką rozedmą. Ośmiu pacjentów przeszło terapię, a wystąpienie poważnych zdarzeń niepożądanych odnotowano u 37,5% z nich, z redukcją objętości płata płuc o około 23-26% po 18 miesiącach. Wyniki sugerują, że SILVR jest bezpieczną i potencjalnie skuteczną metodą leczenia, szczególnie u pacjentów z niższym indeksem BODE i mniejszym zniszczeniem płuc.

 

Więcej

 


 

Badanie wykazało, że hybrydowa SIB-SBRT skuteczniej redukuje ból w przerzutach do kości kręgosłupa w porównaniu z konwencjonalną radioterapią z pól zewnętrznych (cEBRT) po 6 miesiącach leczenia. Spośród 63 pacjentów, u 69,4% w grupie SBRT odnotowano redukcję bólu o 2 lub więcej punktów, w porównaniu do 41,9% w grupie kontrolnej. Nie zaobserwowano istotnych różnic w przyjmowaniu opioidów ani w częstości złamań kompresyjnych kręgów i zdarzeń niepożądanych między grupami.

 

Więcej

 


 

Zastosowanie ponownej radioterapii skutkowało lepszymi wynikami w porównaniu z samą terapią systemową u pacjentów z lokoregionalnym nawrotowym rejonu głowy i szyi, jednakże prawdopodobieństwo wystąpienia istotnej toksyczności stopnia 3+ było znacząco wyższe u pacjentów napromienianych w porównaniu z pacjentami leczonymi terapią systemową.

 

Więcej

Zadaj pytanie ekspertowi