Wspieramy rozwój
radioterapii
onkologicznej
w Polsce

Newsletter PTRO - Sierpień 2024

‹ wróć

1. WYDARZENIA I NARZĘDZIA

Kongres Onkologii Polskiej 2024

VI Kongres Onkologii Polskiej odbędzie się w Warszawie w dniach 17–19 października 2024 roku, a jego tematem przewodnim będzie interdyscyplinarna opieka onkologiczna. W programie przewidziano ponad 50 sesji edukacyjnych z udziałem ekspertów, w tym międzynarodowych gości, takich jak Prezydent ESMO. Kongres będzie również okazją do dyskusji nad reformą opieki onkologicznej w Polsce z udziałem przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia.

 

Więcej


 

4R Radioterapii

W Warszawie w dn. 25-26.10.2024 odbędzie się ósma edycja Konferencji Naukowo-Szkoleniowej 4R – Radioterapeuci Radioterapeutom mówią o Radioterapii i Radiobiologii.

 

Więcej


 

ASTRO 2024

W dniu 29.09-02.10.2024 w Waszyngtonie odbędzie się coroczny kongres Amerykańskiego Towarzystwa Radioterapii Onkologicznej.

 

Więcej


 

2. DONIESIENIA NAUKOWE

Hipofrakcjonowana radioterapia przedoperacyjna u chorych na mięsaki: przegląd systematyczny

Celem badania był systematyczny przegląd danych dotyczących stosowania przedoperacyjnej radioterapii hipofrakcjonowanej (HFRT) w leczeniu mięsaków tkanek miękkich (STS). Przegląd obejmuje 25 artykułów, z których wynika, że HFRT jest porównywalnie skuteczna z tradycyjnie frakcjonowaną radioterapią, oferując obiecujące wskaźniki całkowitej odpowiedzi patologicznej przy akceptowalnych poziomach toksyczności. Wyniki sugerują, że hipofrakcjonowanie może być bezpieczne i efektywne, ale konieczne są dalsze badania, aby zoptymalizować leczenie przedoperacyjne STS.

 

Więcej


 

Jednodawkowa przedoperacyjna radioterapia piersi: pięcioletnie wyniki prospektywnego jednoramiennego badania ABLATIVE

Badanie ABLATIVE oceniło przedoperacyjną radioterapię części piersi (PBI) z pojedynczą dawką u chorych na raka piersi. Wyniki sugerują, że przedoperacyjna PBI może być bezpieczną alternatywą dla standardowej terapii pooperacyjnej, bez pogorszenia wyników kosmetycznych.

 

Więcej


 

SBRT w leczeniu miejscowo zaawansowanego niedrobnokomórkowego raka płuca: przegląd systematyczny i metaanaliza

Badanie ocenia wykonalność, skuteczność i bezpieczeństwo ablacyjnej radioterapii stereotaktycznej (SABR) u pacjentów z miejscowo zaawansowanym niedrobnokomórkowym rakiem płuca, którzy nie kwalifikowali się do radiochemioterapii. Analiza siedmiu badań obejmujących 268 pacjentów wykazała, że SABR oferuje obiecujące wyniki w zakresie kontroli miejscowej (LC) i przeżycia całkowitego (OS) przy ograniczonej toksyczności. Wyniki te sugerują potrzebę dalszych badań, aby potwierdzić skuteczność tej metody.

 

Więcej


 

Analiza nawrotów po radioterapii nerwiaka zarodkowego wysokiego ryzyka: implikacje dla dawki i objętości napromienianej

Mimo zastosowania radioterapii, nawroty lokoregionalne (LRR) pozostają istotnym problemem u chorych na nerwiaka zarodkowego o wysokim ryzyku (HR-NBL), z około połową przypadków LRR obejmujących marginesy objętości napromienianej. Analiza wieloczynnikowa wykazała, że amplifikacja genu MYCN zwiększa ryzyko LRR, podczas gdy terapia izotretynoiną i przeciwciałami anty-GD2 po konsolidacji zmniejsza to ryzyko.

 

Więcej


 

Zadaj pytanie ekspertowi